Lateral-Medial Epikondilit

  • Home
  • Lateral-Medial Epikondilit

Lateral-Medial (Tenisçi-Golfçü dirseği) Epikondilit

Lateral epikondilit tenisçi dirseği , Medial epikondilit Golfçü dirseği olarak bilinsede hayatlarında hiç bu sporları yapmayan bir çok kişide görülebilmektedir. Dirseğin dış veya iç tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur. El bileğinin hareketini sağlayan kaslar dirseği iç ve dış kısmına kadar uzanır ve tendonlaşıp bu noktalara tutunmaktadır.Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlar yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalırlar. Bunun sonucunda da tendonlarda yangı ve küçük yırtıklar oluşur Bu da ağrıya neden olur.

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği ), Medial Epikondilit (golfçü dirseği) Belirtileri Nelerdir?

Hastaların tedaviye ihtiyaç duymalarının temel sebebi ağrıdır. Ağrı ; tenisçi dirseğinde dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak bilinen çıkıntılı kemik üzerine lokalizedir. Golfçü dirseğinde ise dirseğin iç tarafında (medial) ağrı hissedilir. Bu alanda dokunmakla hassasiyet oluşur. Ağrı aynı zamanda

tendon üzerine stresin bindiği hareketlerle ağrı artabilir (kavrama, germe, bükme gibi). Ağrı aktivite ile birlikte dirsekte başlar ve ön koldan ele doğru yayılabilir. Bazen hiç hareket olmadan da ağrı olabilir. El bileği hareketlerini aşırı kullanan meslek gruplarında görülmektedir.

Sporcular dışından görülen kişiler kimlerdir.

  • -Ev hanımlarında ( Bulaşık yıkama , Çamaşır asma , Bez sıkma ,Cam silme , Ağır taşıma gibi el bileğini çok kullanıldığı durumlar neden olabilir )
  • -Bilgisayardan uzun süre yazı yazan kişiler
  • -Tornovida sıkma el bileğini aşırı kullanan meslek grupları

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) ve  Medial Epikondilit (golfçü dirseği) Tedavi Yöntemleri  nelerdir?

Öncelikle el bileği aktivitesi kısıtlanmalıdır. Enflamasyon kontrolü sağlanmalı manuel terapi yöntemleriyle dirsekteki yük aktarım dizilimi düzeltilip kaslardaki gerginlikler azaltılmalıdır. Fizyoterapi yöntemleri ile başarı olanı çok yüksektir. Kortizonlu enjeksiyonlar öncesinde mutlaka fizyoterapi denenmeli sonuç alınamaz ise Kortizon tedavileri tercih edilebilir.

Canlı Desteği Başlat
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?